W życiu każdego z nas zdarzają się czasami takie chwile, gdy nie za bardzo wiemy jak spojrzeć w twarz osobom, które są dla nas ważne i wyjątkowe. Żałoba działa na ludzi w sposób, który trudno racjonalnie wytłumaczyć, a osoby w niej pogrążone, mogą różnie reagować na otaczający je świat. Właśnie dlatego często nie wiemy, jak złożyć kondolencje komuś, kto właśnie stracił bliską osobę. Oto kilka przykładów, jak można to zrobić, żeby okazać wyrazy współczucia i nikogo nie urazić.

Proste słowa

Często słyszymy powiedzenie, że najprostsze słowa płynące szczerze z naszego serca zawierają najwięcej treści i są najlepsze w przekazie. W przypadku składania kondolencji to właśnie zwykły zwrot „wyrazy współczucia” sprawdza się najlepiej. Nie trzeba rozwodzić się nad znaczeniem żałoby, nad pustką w sercu oraz bólem, którego i tak przecież jest już wystarczająco dużo i przejawia się on w widoczny sposób. Pokażmy ludziom, że im współczujemy i że jesteśmy przy nich, wypowiadając te dwa słowa. W zdecydowanej większości przypadków w zupełności to wystarczy.

Nie tylko sama treść kondolencji jednak jest ważna, ale również sposób, w jaki ją przekazujemy. Czy wyrazy współczucia można składać tylko osobiście?

świeczki na stole

Kondolencje na odległość

Jeżeli nie możemy być z bliską osobą w czasie żałoby, zawsze możemy przekazać wiadomość przez urządzenia komunikacyjne. Oczywiście wysłanie wyrazów współczucia pocztą elektroniczną nie jest dobrym pomysłem, jednak możemy je przekazać na przykład telefonicznie. Możliwości w tym zakresie są obecnie bardzo szerokie.

kondolencje na odległość

Zdarza się, że nie możemy dotrzeć na pogrzeb, choć bardzo byśmy tego chcieli. Zawsze jednak mamy możliwość okazania wsparcia rodzinie zmarłego. Wystarczy jeden krótki telefon, aby osoby pogrążone w żałobie wiedziały, że nie są w bólu same. Popularnym sposobem jest również wysłanie telegramu. W dzisiejszych czasach już się od tego odchodzi, jednak mimo to niektóre osoby dalej stosują tą metodę.