Spopielenie zwłok jest bezpośrednio powiązane z emisją spalin do otoczenia. Wiele osób zastanawia się, czy jest to proces bezpieczny dla środowiska naturalnego. Należy również podkreślić, że ta forma pochówku cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W przeszłości ciała były spopielane tylko w szczególnych okolicznościach. Obecnie jest zupełnie inaczej – kremacje stały się powszechne. Warto więc dowiedzieć się, czy nie wpływa to negatywnie na stan naszej planety.

Niska emisja spalin

Kremacja jest procesem, podczas którego ciało zmarłego jest palone w specjalistycznym piecu. Oczywistym jest, że emituje to określoną ilość spalin. Trzeba jednak wiedzieć, że poziom ich emisji znajduje się na bardzo niskim poziomie. Proces ten generuje kilkakrotnie mniej zanieczyszczeń, niż np. piec do ogrzewania domu, czy też samochód. Oznacza to, że szkodliwość kremacji jest bardzo niewielka.

Niska emisja spalin jest następstwem wykorzystywania innowacyjnych pieców kremacyjnych. Nowoczesne technologie pozwoliły zaprojektować urządzenia, które nie będą inwazyjne dla środowiska. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby zakład pogrzebowy przestrzegał rygorystycznych norm oraz standardów. Tylko wtedy spopielenie ciała będzie przebiegać w prawidłowych warunkach. Należy wybrać firmę pogrzebową, która cieszy się zaufaniem i uznaniem klientów. Warto zajrzeć na stronę krematoria.com.pl.

Wpływ na glebę

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest wpływ rozkładającego się ciała na glebę. Tradycyjny pochówek poważnie narusza jej czystość. Należy mieć świadomość, że rozkładające się zwłoki wydzielają dużą ilość płynów, czy też szkodliwych związków chemicznych. Negatywnie wpływa to na stan ziemi. Procesy w nich zachodzące mogą ulec zachwianiu.

Na uwagę zasługuje również fakt, że związki wydzielane przez rozkładające się ciała mogą dotrzeć do wód głębinowych. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że trafią one do pobliskich studni, co stanowi spore zagrożenie dla jej użytkowników. Kremacja jest pod tym względem całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego. Prochy chowane w ziemi nie wydzielają toksycznych substancji, a więc nie zakłócają stabilności procesów zachodzących w glebie. Dla ekosystemu ta forma pochówku jest o wiele korzystniejsza.