Organizacja pogrzebu nie jest łatwą sprawą. Poza żałobą i ogromnymi emocjami, związanymi z odejściem bliskiej osoby, trzeba podjąć również szereg decyzji odnośnie pochówku. Z roku na rok coraz powszechniejsze stają się kremacje zwłok. Nie wszyscy wiedzą jednak, na czym dokładnie polega ta forma pogrzebu, jak przebiegają poszczególne etapy i ile wynosi jej koszt.

Kremacje zwłok to krótko mówiąc spalenie szczątków zmarłego. Dokonuje się tego na podstawie aktu zgonu i pisemnej zgody na spopielenie ciała. Po załatwieniu kwestii formalnych odpowiednio przygotowane zwłoki wkłada się do trumny. Bliscy mogą wówczas zdecydować się na organizację małej ceremonii pożegnalnej. Następnie trumnę umieszcza się w komorze pieca kremacyjnego – tam, w temperaturze 1000-1200ºC, dokonywana jest kremacja, trwająca ok. 3 godzin. Spopielone w ten sposób szczątki przekłada się do specjalnego pojemnika (tzw. urny kremacyjnej), a następnie przekazuje je rodzinie zmarłego wraz z zaświadczeniem o kremacji. Dalszy etap przebiega podobnie, jak przy tradycyjnym pogrzebie. Urna kremacyjna musi zostać złożona w grobie, katakumbie lub kolumbarium – polskie prawo zabrania jakiejkolwiek innej opcji. Wyjątkiem jest pochowanie prochów w morzu, gdy śmierć miała miejsce na statku.

A jak wyglądają kwestie finansowe? Sama kremacja to koszt ok. 600-700 zł. Do tego dochodzi wydatek związany z zakupem trumny. Ponieważ będzie ona spalona wraz z ciałem, nie może być pokryta lakierem ani posiadać jakichkolwiek elementów z metalu. Zazwyczaj stosuje się więc trumny kartonowe (ok. 200 zł) lub drewniane (ok. 500 zł). Kolejny koszt dotyczy urny kremacyjnej na prochy. Wybór jest dosyć spory, zarówno pod względem kształtu (np. wazy lub sześcianu), koloru, jak i materiału, z którego pojemnik jest wykonany. Można zdecydować się na wersję drewnianą, metalową, szklaną, ceramiczną, mosiężną, kamienną, kompozytową, a nawet plastikową. Zazwyczaj każda urna posiada również wzór – najczęściej są to kwiaty lub symbole typowo religijne. Urny kremacyjne to koszt od 100 do 900 zł.

Bez wątpienia kremacja wymaga o wiele niższych nakładów finansowych niż tradycyjny pogrzeb. Jest to jedna z przyczyn wzrostu popularności tej opcji pochówku.