Śmierć dziecka nienarodzonego to niezwykle ciężki temat. Rodzice, którzy zostali dotknięci tą tragedią nie mają zwykle głowy do załatwiania spraw związanych z pochówkiem. Jest to kwestia, która nie zawsze jest jasna i zrozumiała. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa pochówek dziecka nienarodzonego może odbyć się niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąża została przerwana. Rodzice mogą żądać wydania ciała dziecka oraz aktu zgonu. Jest to równoznaczne z tym, że są oni zobowiązani do organizacji pochówku. W Warszawie taki pochówek można zorganizować z pomocą firmy Skrzydlate Anioły (https://skrzydlate-anioly.pl/pogrzeb-dziecka-nienarodzonego-warszawa/).

Koszt pogrzebu dziecka nienarodzonego Warszawa to sprawa bardzo indywidualna. Nierzadko bywa tak, że rodzicom nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy poronienie nastąpi na bardzo wczesnym etapie ciąży. Brak możliwości identyfikacji płci jest tutaj sporym utrudnieniem. Oczywiście można zdecydować się na badanie genetyczne, jednak należy liczyć się z tym, że jest ono dość kosztowne (około 500 zł). Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Warto zdecydować się na badania genetyczne, jeśli tylko posiadamy wystarczającą ilość środków finansowych. Po pierwsze będziemy mogli poznać płeć zmarłego dziecka i nadać mu imię, co daje poczucie ukojenia w okresie żałoby. Ponadto możemy zyskać dostęp do świadczeń socjalnych (w tym zasiłku pogrzebowego). Po złożeniu dokumentacji w właściwych urzędach rodzicom zostanie przydzielony zasiłek macierzyński, a także pogrzebowy (w wysokości 4000 zł).

Istnieje możliwość pochówku nienarodzonego dziecka zgodnie z obrzędem wiary chrześcijańskiej. W tym przypadku nie ma znaczenia to, że dziecko nie zostało ochrzczone. Jeśli rodzice nie zdecydują się na pochówek nienarodzonego dziecka, to jego ciało trafi na szpitalnej przechowalni. Zwykle znajduje się tam kilka tygodni, a nawet miesięcy. Ogromna ilość miast organizuje pochówki dzieci nienarodzonych. Zwykle ich ciała składane są do jednej mogiły. Nierzadko zbiorowy pochówek odbywa się 15 października, gdyż to właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.