Śmierć kogoś bliskiego pogrąża w bólu najbliższą rodzinę i znajomych. Poczucie straty i pustki przytłacza tak, że często nie ma się siły na przygotowanie pogrzebu, aby godnie pożegnać zmarłego. Wtedy warto zwrócić się do profesjonalistów, jak choćby Dom Pogrzebowy Koperski na Powązkach.

Powązki Warszawskie – który dom pogrzebowy wybrać?

Zakłady pogrzebowe w Warszawie oferują swoim klientom profesjonalne usługi i konkurencyjne ceny. Pracownicy to wyspecjalizowany zespół ludzi, którzy w sposób dyskretny, z poszanowaniem godności ludzkiej zajmą się ciałem i przygotują je do pochówku. Zajmą się organizacją pogrzebu, a nawet, jeśli jest taka potrzeba, także stypą. Ludzie ci dołożą wszelkich starań, aby ostatnia droga była pełna dostojeństwa i powagi.

Zdjęcie wnętrza biura Domu Pogrzebowego Koperski na Powązkach Warszawskich

Jak działają domy pogrzebowe?

Ponieważ śmierć nie wybiera sobie pory, dlatego też zakłady pogrzebowe działają całą dobę i to przez siedem dni w tygodniu. Przygotowane są na każda ewentualność. Nie stwarzają problemów, jeśli chodzi o chorych, którzy zmarli z powodu Covid-19, czy zmarłych podejrzanych o tą chorobę. Często bywa również tak, że ciało trzeba odebrać z miejsca, które objęte jest kwarantanną, ze szpitali jednoimiennych lub zakaźnych.

Działanie domu pogrzebowego to także przygotowanie nekrologu, którego treść jest ustalona z rodzina i rozwieszenie go w strategicznych miejscach, tak aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się o dacie i miejscu pochówku. Sama ceremonia pogrzebowa przeprowadzana jest zgodnie z polską tradycją. Obejmuje to przygotowanie ciała, a także przechowywanie go w chłodni, czy jeśli zachodzi taka potrzeba, udostępnienie przestrzeni prosektoryjnej. Bardzo ważna jest tu także zasada pełnej jawności, co zapewnia bliskim zmarłej osoby spokój.

Jakie usługi jeszcze oferują domy pogrzebowe?

Na życzenie klienta przeprowadzana jest także kremacja, a także pomoc we wszelkich formalnościach, które są związane z tą czynnością. Zakłady pogrzebowe mają także duży wybór urn, które są projektowane i produkowane na miejscu. Kremacja zwłok może nastąpić przy udziale rodziny albo bez, a cały obrządek pogrzebowy niczym nie różni się od tradycyjnego. Istnieje również możliwość pożegnania z osobą zmarłą, w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu.

Obecnie istnieje taka możliwość, aby rodzina osoby zmarłej upoważniła przedstawiciela zakładu pogrzebowego do reprezentowania ich we wszelkich instytucjach państwowych, kościelnych, a także innych, które są niezbędne do przeprowadzenia pogrzebu. Dotyczy to także przypadków, kiedy śmierć nastąpiła za granicą.

Domy pogrzebowe zajmują się także zapewnieniem oprawy muzycznej pogrzebu, a także zapewnieniem fotografa i kamery video, jeśli jest taka wola rodziny. Pracownicy zakładów funeralnych biorą także na siebie przystrajanie kościoła, kaplicy, zamawianie wieńców i innych bukietów.
Po pogrzebie, jeśli zachodzi taka potrzeba, organizowana jest stypa dla rodziny i bliskich zmarłego.
Organizację pochówku osoby zmarłej warto zlecić firmie z długoletnia tradycją, jak np. Dom Pogrzebowy Koperski.