Śmierć zawsze przychodzi nieoczekiwanie i niesie za sobą uczucie pustki i zagubienia. W tak trudnych chwilach ciężko poradzić sobie z trudem jaki niesie za sobą organizacja pozwoleń i pozostałych formalności niezbędnych do sprowadzenia zmarłej osoby z zagranicy. Transport zwłok z Anglii do Polski jako usługę kompleksową warto powierzyć wyspecjalizowanym firmom.

Anglia jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków migrowania naszych rodaków. Polskie tradycje związane z odwiedzaniem grobów są na tyle silne, że nikt z nas nie wyobraża sobie pochówku bliskiej osoby z dala od domu rodzinnego.

Jakie wymogi należy spełnić, aby wykonać transport zwłok z Anglii do Polski?

Jeżeli sprawę prowadzi koroner, zobowiązany jest on do wydania dokumentu potwierdzającego zgon i wykluczającego chorobę zakaźną jako przyczynę zgonu oraz dokument zezwalający na przewiezienie ciała z terenu Wielkiej Brytanii do Polski. Dokumenty te niezbędne są do uzyskania pozwolenia ze Starostwa Powiatowego – pozwolenie będzie niezbędne do uzyskania zgody konsula na transport z Anglii do Polski.
Dodatkowo musi zostać wyrobiony akt zgonu w języku Angielskim oraz na druku międzynarodowym.
Więcej o wymogach formalnych i procesie transportu na stronach firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych: https://anielski-orszak.pl/oferta/transport-zwlok-z-anglii/.

Transport ciała z Anglii do Polski-jak się odbywa, ile trwa?

Dopełnienie formalności niezbędnych do uzyskania pozwoleń związanych z transportem osoby zmarłej z Anglii do Polski trwają najczęściej 2-3 dni robocze. W przypadku większych miejscowości zdarzają się przypadki gdy załatwienie formalności wydłuża się o 1-2 dni robocze. Organizowanie transportu zwłok przez doświadczoną firmę zajmującą się międzynarodowym transportem zwłok.

Procedury które należy przejść aby organizacja transportu zwłok odbyła się zgodnie z prawem warto jest powierzyć doświadczonym pracownikom firmy pogrzebowej. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione prawidłowo i nie wywoła nieprzyjemnych w skutkach konsekwencji.
W większości przypadków proces repatriacji jest usługą kompleksową, pracownicy firmy pogrzebowej zajmują się pozyskaniem dokumentów i pozwoleń na podstawie upoważnienia udzielonego przez krewnego osoby zmarłej (upoważnienie musi zostać udzielone przez osobę z pierwszej linii pokrewieństwa). Transport osoby zmarłej musi odbyć się wyspecjalizowanym karawanem spełniającym wymogi sanitarne.

Czy przysługuje zasiłek pogrzebowy przy transporcie osoby zmarłej z Anglii do Polski?

Polskie prawo dopuszcza szerokie grono osób, które może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Należą do nich członkowie rodziny lub osoby obce, które wykażą w urzędzie poniesienie kosztów związanych z pochówkiem. Do kosztów związanych z pochówkiem wliczona jest usługa transportu zwłok osoby zmarłej z zagranicy. Kwota zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS na ten moment wynosi 4000 zł.