W polskiej tradycji funeralnej od dziesiątek lat dominuje zwyczaj przynoszenia na uroczystość pochówku kwiatów. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście różnorodne wiązanki pogrzebowe. Jaka jest ich funkcja? Które kompozycje roślinne wybrać na pogrzeb?

Wiązanki pogrzebowe – jaką pełnią rolę?

Dla znacznej części naszego społeczeństwa przynoszenie kwiatów na pogrzeb to sprawa oczywista. Zwyczaj ten bardzo mocno zakorzenił się w polskiej kulturze, dlatego po zakończeniu ceremonii grób zmarłego zwykle pokryty jest w całości różnego typu kompozycjami kwiatowymi. Wiązanki pogrzebowe pełnią szczególną rolę podczas takich wydarzeń. Oprócz tego, że są formą oprawy uroczystości, stanowią też ważny element mający oddać hołd osobie, która odeszła. Uczestnicy pogrzebu chcą w ten sposób okazać szacunek nieżyjącemu, podziękować mu za to, co robił, podkreślić swą wdzięczność, sympatię i pamięć o nim.

Kwiaty przynoszone na uroczystość i składane na grobie to również symbol będący formą ostatniego pożegnania ze zmarłym oraz pokreślenia smutku i żalu, który czujemy w takim momencie.

Wiązanki pogrzebowe – co wybrać?

Wiązanki pogrzebowe są najczęściej wybieraną przez żałobników formą kompozycji roślinnej. Stanowią dobre i uniwersalne rozwiązanie dla dalszych krewnych zmarłego, jego znajomych czy sąsiadów. Znacznie potężniejszą rozmiarowo opcją na pogrzeb są wieńce – owalne i okrągłe kompozycje wykonane z kwiatów umieszczonych na igliwiu. Na taki wariant zwykle decyduje się grono najbliższych członków rodziny i przyjaciół osoby zmarłej.

Wiązanki pogrzebowe tworzy się z różnych gatunków kwiatów – obecnie najczęściej z róż, lilii, hortensji, chryzantem, mieczyków i goździków. Warto pamiętać również o symbolice kolorystycznej. Przyjęło się, że młode osoby należy żegnać białymi kwiatami. Z kolei czerwony kolor podkreśla silną więź z nieżyjącym. Na pogrzeb osób starszych można przyjść z bordowymi, granatowymi lub fioletowymi kwiatami.

Wiązanki pogrzebowe dekorowane są także wstęgą z umieszczonym na niej tekstem. Można w nim zawrzeć osobistą, spersonalizowaną treść lub zdecydować się na standardowy napis, np. klasyczne „Ostatnie pożegnanie”.

Wiązanki na cmentarz – nie tylko podczas pogrzebu

Wiązanki kojarzą się w naszej kulturze przede wszystkim z pogrzebami. Nie zapominajmy jednak, że kompozycje kwiatowe mogą służyć nie tylko na uroczystościach pochówku. Mnóstwo osób kupuje wiązanki na cmentarz również wtedy, gdy wybiera się na groby bliskich w dniu Wszystkich Świętych lub w Zaduszki.

O zmarłych warto jednak pamiętać częściej niż tylko w chwili pogrzebu czy z okazji 1 listopada. W ciągu całego roku odpowiednie wiązanki na cmentarz ze świeżych lub sztucznych kwiatów ładnie ozdobią nagrobek i będą gustownym dodatkiem do zapalonych zniczy.